Do niedawna studia filologiczne w zakresie języka angielskiego były wybierane głównie przez przyszłych nauczycieli. Dziś sytuacja jest inna. Rynek pracy potrzebuje ludzi świetnie mówiących i piszących po angielsku. Pracodawcy wiedzą już, że nie da się bez ponoszenia znacznych kosztów nauczyć języka angielskiego zwykłego pracownika. Można natomiast w ciągu kilku miesięcy nauczyć filologa podstaw biznesu, tak by został on sprawnym managerem. Język angielski jest najbardziej powszechnym językiem techniki, nauki, sztuki czy kultury. Zapraszamy do dalszej lektury.
Studia te kierowane są do osób, które fascynują się Japonią, jej historią, kulturą i współczesnością polityczno-ekonomiczną i chcą związać swoje życie zawodowe z problematyką japońską. Oprócz nauki głównego języka, studenci odbywają szereg zajęć dodatkowych. Studenci poznają też inne języki- obowiązkowo jeden z grupy indoeuropejskich, a także z grypy języków orientalnych (do wyboru chiński, hindi, koreański, mongolski i tamilski.) Dlaczego warto wybrać te studia? Odpowiedź jest bardzo prosta: perspektywy zawodowe. Aby dowiedzieć się więcej, czytaj dalej!
Wyspecjalizowanie się w lingwistyce to dość wąska droga, jednak należy pamiętać, że współczesny świat wymaga dążenia do bardzo wąskiej i zarazem niezwykle głębokiej oraz specjalistycznej wiedzy. Niezwykłym atutem studiów językowych jest wpisany w nie paradoks. Stając się bowiem niezwykle biegłym w używaniu języków obcych, nie zamykamy się w wąskiej niszy, nie budujemy hermetycznej wiedzy, która wpisze nas do grona kilkudziesięciu specjalistów na świecie, nie stajemy się geekami, ale wręcz przeciwnie zyskujemy narzędzie otwierające umysł na świat.
Freud, Kant, Nietzsche, Goethe, Bach, Luter… to tylko niektóre nazwiska wybitnych uczonych i twórców kręgu niemieckojęzycznego. W jaki sposób dotrzeć do treści ich dzieł bez pośrednictwa osób trzecich, takich jak tłumacze oraz interpretatorzy? Wystarczy zgłębić język niemiecki. Świetnym pomysłem do realizacji takiego celu są studia filologiczne, poświęcone językowi naszych najbliższych sąsiadów. Taki wybór jest z pewnością znakomitą decyzją osób, które wykazują talent językowy. Dzięki znajomości niemieckiego mogą czytać niemiecką literaturę, a także prowadzić rozmowy.
Italianistyka, czyli studia nad włoską kulturą, obyczajowością, językiem, dziełami literackimi oraz mową są dość mało popularnym kierunkiem kształcenia w Polsce. Biorąc pod uwagę potencjał, jaki tworzą te studia można śmiało powiedzieć, że inwestycja w naukę z pewnością zwróci się w krótkim czasie, jeżeli tylko absolwent wykaże się przedsiębiorczością, gotowością do podróży i sprytem. Włoska kultura i obyczaje są jednymi z najciekawszych w Europie, dlatego z pewnością warto je poznać. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapraszamy do dalszej lektury!
Hispanistyka to nie tylko nauka języka, ale także wiedza i umiejętności pozwalające na zrozumienie kultury hiszpańskojęzycznych obszarów świata. Trzeba tu powiedzieć, że jest ich niemało. Ameryka Łacińska, Ameryka Południowa, wybrane stany USA, w których hiszpański, obok angielskiego to język urzędowy, niektóre obszary Afryki oraz oczywiście zachód Europy, to miejsca na świecie, w których można porozumieć się w języku Cervantesa. Czy użyteczność języka hiszpańskiego ogranicza się jedynie do możliwości prowadzenia towarzyskich rozmów? Zdecydowanie nie!
Studia na kierunku Logopedia z audiologią pozwalają na uzyskanie wiedzy na temat diagnozowania i korekty zaburzeń mowy, przygotowują również do pracy z osobami z zaburzeniami słuchu. Absolwent studiów powinien być przygotowany do diagnozowania i prowadzenia terapii zaburzeń mowy i słuchu na poziomie poradnictwa ogólnego w placówkach oświatowych (przedszkolach, masowych szkołach podstawowych i gimnazjach) i placówkach służby zdrowia typu ambulatoryjnego (poradnie logopedyczne, poradnie audiologiczne, foniatryczne, otolaryngologiczne), domach pomocy społecznej.
Sinologia to studia oryginalne i niezwykłe. Nauka polega nie tylko na opanowaniu języka, ale także na głębokim zrozumieniu kultury myślenia ludzi Państwa Środka. Niełatwym zadaniem jest opanowanie rozumienia ze słuchu oraz przekładu języka chińskiego na języki europejskie. Do tego dochodzi też spora konkurencja podczas rekrutacji – na sinologię przyjmują kilkadziesiąt osób. Czy taki trud może okazać się opłacalny? Z pewnością tak, jeżeli tylko nie obawiasz się dalekich podróży, masz smykałkę do interesów i chcesz zaangażować się w życie gospodarcze.
Język norweski należy do grupy języków północno-germańskich, ma dwie oficjalne normy języka pisanego: bokmal (język książkowy) i nynorsk (język nowonorweski). W ostatnim czasie studia z zakresu nauki języka norweskiego należą do "rekrutacyjnych hitów". Na tę filologię jest zdecydowanie więcej chętnych niż miejsc. Dlaczego warto wybrać akurat ten język? Jakie przedmioty należy wybrać na maturze? I wreszcie: gdzie absosolwenci znajdują pracę?
Uczelnie oferują wiele ciekawych kierunków, by sprostać wymaganiom osób pragnących rozpocząć studia oraz pracodawcom, chętnym do zatrudnienia wykwalifikowanych specjalistów. Koreanistyka jest więc odpowiedzią na zbiorowe zapotrzebowanie. Studia ciekawe i bardzo rozwojowe. Dają możliwość zdobycia bardzo szerokiej wiedzy na temat sytuacji geopolitycznej, gospodarczej, społecznej i demograficznej całej Azji, ze szczególnym naciskiem na oba państwa koreańskie. Studentom tego kierunku oferuje się naukę przedmiotów wywodzących się z grupy nauk humanistycznych.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->